Migrénu nepodceňujte! Je to choroba.

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najviac zasahujú do života pacienta a obmedzujú ho. Napriek tomu dnes mnohí migrénu nepovažujú za chorobu, ale skôr za výhovorku. Život migrenika je však náročný a obmedzujúci. Svoje o tom vie každý, kto migrénou trpí. Migréna sa prejavuje pulzujúcou bolesťou hlavy, zvyčajne na jednej strane, citlivosťou na svetlo alebo zvuky a k bolesti sa môže pripojiť aj nevoľnosť či zvracanie.

Svet migrenika
Z času na čas bolí hlava takmer každého. Počas života príde s touto nepríjemnou bolesťou do kontaktu asi každý človek. Viete si ale predstaviť, že by ste silnými bolesťami hlavy trpeli aj viac ako trikrát do mesiaca? A tieto bolesti by boli také neznesiteľné, že vás doslova vyradia z bežného života? Akýkoľvek pohyb, zvuk či svetlo by vám stav ešte viac zhoršil a k tomu by sa pridala nevoľnosť a zvracanie? Vitajte vo svete pacientov trpiacich migrénou, ktorí tieto stavy môžu zažívať aj niekoľko krát do mesiaca.

Migréna a jej prejavy
„Migréna nie je len bolesť hlavy. Je to predovšetkým choroba, ktorú treba liečiť a vyžaduje si sériu neurologických vyšetrení,“ hovorí neurologička MUDr. Iveta Nikolová z neurologickej ambulancie Agel Clinic v Bratislave. V spoločnosti je to málo akceptované ochorenie, častokrát zamieňané „len“ za bolesť hlavy. Čo to však migréna je a ako sa prejavuje? „Migréna je chronické záchvatovité ochorenie, charakterizované pulzujúcimi atakmi, prevažne jednostrannými, strednej až ťažkej intenzity, ktoré zvyčajne trvajú 4 – 72 hodín. V 90 % prípadov sú sprevádzané nauzeou, v 30 % aj zvracaním a inými nepríjemnými vegetatívnymi príznakmi. Súčasťou záchvatu je precitlivenosť na vonkajšie podnety - zvuky, svetlo alebo aj vône,“ hovorí neurologička Iveta Nikolová. Ak ste sa práve našli v týchto vyššie uvedených príznakoch, odporúčame vám navštíviť neurológa.

Denník migrenika
Žiaľ, v spoločnosti je toto ochorenie málo akceptované a pacienti sú často predmetom posmechu a neprimeraných narážok. Migréna si však vyžaduje konzultáciu s lekárom - špecialistom. Pretože ak zostáva neliečená, môže časom stále viac komplikovať pracovný či súkromný život pacienta a obmedzovať ho aj v bežných činnostiach.  Aj keď je migréna považovaná za ochorenie žien, nevyhýba sa ani mužom či dokonca deťom. „Pre lepšiu diagnostiku a nastavenie správnej liečby je dobré, aby si pacient viedol tzv. denník migrenika do ktorého si zaznamenáva dennú aktivitu, jedlo, požitie alkoholu a iné údaje, ktoré môžu pomôcť odhaliť „spúšťače“ migrény,“ hovorí neurologička Iveta Nikolová.

menou životného štýlu, dostatkom pohybu, vyhýbaním sa stresu, elimináciou „spúšťačov“ migrény, ako sú napríklad plesnivé syry, čokoláda či červené víno, môžete obmedziť frekvenciu migrény a jej intenzitu.