Keď nástup migrény hlási aura...

Migréna prináša sama o sebe závažné stavy. Jej ataky prejavujúce sa ťažkými bolesťami hlavy, zvracaním či precitlivenosťou na bežné svetlo alebo zvuky dokážu človeka vyradiť zo života niekedy aj na viacero dní. Niektorí pacienti to však majú ešte viac skomplikované. Na vine je tzv. aura, ktorá sa prihlási o slovo pred samotnou migrénou.

Aura je lekársky povedané komplex výstražných neurologických príznakov, ktoré môžu sprevádzať samotnú bolesť hlavy pri migréne. "Jedným z jej načastejších prejavov sú rôzne vizuálne poruchy. Z ničoho nič môže pacient pociťovať záblesky svetla pred očami, vidieť svetlé škvrny, vlny či rozličné tvary, alebo výpadky v zornom poli" hovorí MUDr. František Jurčaga, primár neurológie nemocnice sv. Michala v Bratislave. 

Záblesky svetla, pichanie ihlami či ťažkosti hovoriť

Jedným z najčastejších prejavov migrénovej aury sú rôzne vizuálne poruchy. Z ničoho nič začnete pociťovať záblesky svetla pred očami, vidieť svetlé škvrny, vlny či rozličné tvary. Sú pacienti, ktorí majú skúsenosti aj s chvíľkovou, úplnou stratou videnia. Aura sa môže prejavovať aj pocitom závratov či úplného oslabenia svalov. Môže sa vám zdať, že sa vás niekto dotýka, alebo cítite akoby pichanie ihlami po rukách či nohách. Tŕpnutie končatín môže v niektorých prípadoch vystriedať pocit ich  nekontrolovateľného trhania. U iných pacientov sa aura objaví ako stav dočasného znecitlivenia tváre alebo jednej strany tela, v dôsledku čoho má pacient problémy rozprávať.

Pozitívnou správou v tomto kontexte je, že výskyt aury ako sprievodného javu migrény vo vašom prípade je skôr menej pravdepodobný. „Štatisticky sa stavy migrénovej aury vyskytujú u približne 20 percent migrenikov,“ hovoríneurológ MUDr. František Jurčaga. U všetkých spomínaných foriem migrénovej aury však ide vo väčšine prípadov o predzvesť následného stavu ťažkej bolesti hlavy sprevádzanej nezriedka zvracaním či precitlivenosťou na svetlo a zvuky v okolí, ktorý môže pretrvávať celý deň, niekedy dokonca aj dlhšie. 

Či už máte v rodine skúsenosti s migrénovou aurou alebo „len“ s migrénou bez aury, faktom ostáva, že samotná migréna ako choroba postihuje až približne 12 percent populácie. Aj na Slovensku žijú tisíce pacientov, ktorým počas niekoľkých dní v mesiaci úplne znemožňuje produktívne fungovať. Migréna sa môže kedykoľvek vyvinúť aj u vás.

Súvisiace články