Gabika žije s migrénou 40 rokov

Pani Gabika Hurbanová je dáma, ktorá už takmer 40 rokov trpí migrénou. S týmto ochorením zažila obdobie života ako dieťa, neskôr v období puberty, tiež ako „tehuľka“, dojčiaca matka, manželka a v neposlednom rade rodič, ktorý má doma detského migrenika. V každej etape jej života pribudla nová skúsenosť, ktorú sa rozhodla zdieľať s ostatnými aj prostredníctvom jej novovzniknutej organizácie Migréna je choroba. „Pre mňa je moja migréna cestou, ktorá ma neustále učí, že zdravie si treba zaslúžiť,“ hovorí pani Gabika.

Gabika, spomínali ste, že s migrénou bojujete už takmer 40 rokov. Pamätáte si na prvé ataky spojené s migrénou?

Prvé bolesti hlavy a problémy začali, keď som mala 8 rokov. Práve obdobie detstva a puberty bolo najhoršie. Vtedy som migrénu nevedela vôbec ovplyvniť. Nevedela som, čo sa deje. A, bohužiaľ, ani moji rodičia nemali informácie. Preto sa neraz stalo, že som skolabovala, či zvracala v škole. Od neurológa však neodišli s diagnózou detská migréna. A tak mi chronické bolesti hlavy liečili rôzne. Aj profylaktickou liečbou, teda liečbou založenou na antidepresívach a antiepileptikách. Nepomohlo, hľadali ďalej. Ja som skúsila už asi všetko. Neobišli ma ani rady od liečiteľov, akupunktúra a rôzne “babské recepty”.

Rozhodli ste sa, že založíte pacientsku organizáciu Migréna je choroba. Ako ľudia na Slovensku podľa Vás vnímajú migrénu?

Migréna je v našej spoločnosti primárne vnímaná len ako bolesť hlavy. Poslaním pacientskej organizácie je hovoriť o migréne ako chorobe. Naším cieľom je zvýšiť mieru akceptácie tohto ochorenia v spoločnosti, pomáhať pacientom trpiacim migrénou a komunikačnými a osvetovými aktivitami búrať mýty o tomto ochorení. Chceme, aby nás naše okolie akceptovalo a vnímalo migrénu ako chorobu, ktorá nás na niekoľko dní v mesiaci vyradí z bežného života. 

Je známe, že ľudia trpiaci migrénou majú rozličné prejavy migrény. Ako je to u Vás?

Ja mám migrénu s aurou. To, čo vlastne aura je, som však zistila až časom. Dlho som si myslela, že nemám tento typ migrény, ale keď som sa začala viac pozorovať, identifikovala som znaky začiatku migrény spojený práve so svetloplachosťou, 3D vnímaním priestoru, pocitom hladu a nervozitou, či podráždenosťou na okolie. 

Máte osobne osvedčený tip ako bojovať proti migréne?

V prvom rade je treba poznať svoje spúšťače migrény. A vekom a skúsenosťami som zistila, že ich  môže byť viac. Je dôležité sledovať, čo jeme, ako naše telo reaguje na podnety a pokúsiť sa následne podľa toho upraviť životný štýl. Mne migrénu ovplyvňuje najmä strava, stres ale aj hormonálne zmeny. V období, keď mi hrozí menštruačná migréna, čo mám približne každý druhý mesiac, si plánujem život tak, aby som nemala fixné termíny a povinnosti, ktoré by som nevedela odvolať. Tiež užívam rôzne kombinácie vitamínov, vitamíny skupiny B, D a dopĺňam aj železo.

Akú úlohu hrá podľa Vás u migrenika strava?

Pri ľuďoch trpiacich migrénou je dôležité, aby si urobili poriadok v jedálničku. Inak sa ľahko môže stať, že si migrénu privolajú aj v čase, keď majú pocit, že na ňu nie je dôvod. Ak si nedám pozor, v  podobe silnej bolesti sa mi vráti prejedanie sa, čokoláda, sladké jedlá, alkohol, ťažké jedlá najmä neskoro večer. Veľakrát to môže byť aj kombinácia niektorých jedál.

Gabika, čo Vám pomáha ak sa migréna prejaví vo svojej najväčšej sile?

Ak sa prvá fáza začne v noci počas spánku a s bolesťou hlavy sa už človek prebudí, je častokrát vyradený zo života. Presne toto je aj môj prípad. Vtedy ma migréna vyradí z osobného aj pracovného života na dva až tri dni. Ak mi migréna začne v priebehu dňa, tak to už väčšinou viem rozoznať a podchytiť v správnom čase užitím lieku. Mne zaberajú lieky, ktoré zužujú cievy a riadia hladinu serotonínu. Sú však aj migrenici, ktorým zaberajú iné druhy liekov, napríklad paracetamol.

Máte štyri deti. Ako ste migrénu zvládli počas tehotenstva?

Paradoxne, v čase tehotenstva boli migrény miernejšie. Prvý trimester, ktorý je pre vývoj plodu najdôležitejší, som lieky neužívala. Neskôr sa vrátilo obdobie zvracania a dni, kedy som bola úplne vyradená zo života. Pamätám si, že pri prvom tehotenstve som mala veľký záchvat. Skončila som v nemocnici na infúziách. Gynekológ následne vyhodnotil, že je lepšie užiť liek hneď v prvotnej fáze migrény a predísť takémuto stavu. Neskôr som musela vynechávať aj dojčenie, keď som užila triptanový liek. Mlieko som si práve z dôvodu takýchto situácií odsávala a uchovávala v mrazničke pre prípad núdze.

Je známe, že migrénou trpia zväčša ženy a dá sa aj zdediť. Pozorujete prejavy migrény aj u svojich deti?

Postupne som sa dozvedala, že migréna môže byť aj zdedená. Svoje deti pozorujem a zisťujem, či budú nútené žiť s migrénou podobne ako ja. V tomto smere mám veľkú výhodu, pretože im môžem pomôcť už v začínajúcich prejavoch ochorenia. Moja staršia dcéra ešte nie je presne diagnostikovaná, ale už sa u nej prejavuje určitá forma bolesti hlavy.

Čo by ste poradili ľudom, ktorí trpia migrénou? 

Ak je človek  migrenik, je možné, že trpí určitou formou intolerancie, zlými stravovacími návykmi, anémiou, alebo má problémy s krčnou chrbticou a štítnou žľazou. Migrenici by svoj zdravotný stav nemali brať na ľahkú váhu. Je treba hľadať možnosti pre zmiernenie svojho stavu. Pomôcť môže napríklad to, keď sa začnú viac hýbať a športovať. V neposlednom rade je pre migrenika veľmi dôležitá aj podpora a porozumenie od rodiny.