Celeste Buckingham prehovorila o svojom trápení

Celeste Buckingham nemusíme snáď ani nikomu predstavovať. Mladá speváčka, ktorú doma ale aj v zahraničí preslávil hit RUN RUN RUN, objav roka rádia Disney Awards či súťaž Superstar. Málokto však o nej vie, že popri výborne rozbehnutej kariére popovej speváčky trpí ochorením migréna. Tá ju trápi od detstva. A aj keď jej rodičia spočiatku nechceli veriť, že ide o migrénu,  v momente, kedy počas bolestí hlavy začala byť citlivá na svetlo, spozorneli. Dnes už táto sympatická speváčka vie, že netrpí len obyčajnou bolesťou hlavy, ale migrénou. Aj o tom, aké je to patriť medzi migrenikov, sme sa so Celeste zhovárali pri šálke dobrého čaju.

Všeobecne prevláda názor, že migréna je vlastne „len“ bolesť hlavy. Veľká časť spoločnosti ju nevníma ako ochorenie a ľudia trpiaci migrénou sú často považovaní za hypochondrov. Stretli ste sa aj Vy s týmto názorom? 

Sama migrénou trpím od detstva a napriek tomu, že mám otca lekára, ani moji rodičia neriešili moju bolesť hlavy ako migrénu. Spozorneli, až keď som začala byť doslova alergická na svetlo. Osobne si myslím, že migréna je viac ako bolesť hlavy. Sama s migrénou bojujem, preto viem posúdiť rozdiel. Migréna je choroba, o ktorej treba hovoriť a meniť názor spoločnosti na vnímanie tohto ochorenia. 

Stali ste sa ambasádorkou pacientskej organizácie Migréna je choroba. V čom spočíva Vaša osobná angažovanosť? 

Som presvedčená, že je dôležité hovoriť o tejto téme a zvyšovať povedomie verejnosti o migréne ako chorobe. Mnohí ľudia trpia migrénou a ani o tom nevedia. Často majú akýsi blok hovoriť o svojom probléme v domnení, že okolie ich nebude akceptovať. Svojím príbehom migreničky sa chcem pripojiť nielen k pacientskej organizácii, ale aj k tejto kampani a vyjadriť jej podporu. Verím, že spoločne sa nám podarí hovoriť o tejto téme nahlas a odtabuizovať ju.

Spomínali ste, že sama trpíte migrénou od detstva. Máte to v rodine? 

Pravdepodobne áno. Najviac ňou trpí moja teta z maminej strany, ktorá žije s najsilnejšiu formou migrény už viac ako 30 rokov. Má všetky príznaky migrény a v čase keď má záchvat najsilnejší, musí ležať aj 3 dni. Moja mamina trpí migrénou tiež, ale nie takou silnou formou. U mňa sa objaví, keď si nedám pozor a doslova si ju privodím sama spúšťačmi, ktoré mi migrénu vyvolajú.

Kedy Vám migrénu diagnostikovali?

Už od detstva som trpela silnými bolesťami hlavy. No migrénu mi diagnostikovali až v 7 rokoch.Bolo to náročne, aj keď otec je lekár, spočiatku sme nevedeli, že ide o migrénu. Počas atakov som však mimoriadne citlivá na svetlo, a to už bolo podozrivé aj otcovi. 

Rodičia mi teda spočiatku neverili, lebo som bola také dieťa, ktoré si vymýšľalo príbehy, aby nemuselo ísť do školy. No keď som začala plakať, aby v izbe zhasli svetlo, mamina vedela, že je to viac ako len obyčajná bolesť hlavy. 

Ako bojujete proti migréne? 

Migrénou trpím niekoľko rokov, preto už viem, čo mi robí najhoršie a čoho sa mám vyvarovať. Najviac mi prekážajú svetlá. V byte sa snažím mať zväčša tmu. Silné svetlo je mojím spúšťačom migrény. Podobne, ako aj keď si dám pohár červeného vína. Tomu sa preto vyhýbam a tým čiastočne eliminujem moju migrénu. 

Aké sú Vaše prvé príznaky, keď prichádza migréna?

Dve hodiny pred nástupom migrény mi ako keby začne dunieť v hlave. Z ničoho nič začnem mať červené oči. Zväčša bývam podráždená a všetko navôkol mi vadí. Dokonca aj ľudia.  Posledný signál pred spustením je už spomínaná citlivosť na svetlá. Všeobecne mám radšej tmavé a chladnejšie priestory.

Myslíte si, že životným štýlom vieme ovplyvniť migrénu, jej intenzitu a prejavy? 

Myslím si, že správnou životosprávou, jedlom a cvičením sa dá migréna zmierniť. Ako väčšina mladých ľudí, keď sa ráno necítim v poriadku, odôvodním si to tým, že som menej spala, že som mala večer koncert, som jednoducho viac unavená. A potom sa mi to rozbehne tak, že už migrénu nedokážem zastaviť a skončím celý deň v posteli neschopná urobiť nič. Vtedy sa nemám energiu ani obliecť, namaľovať a celý deň preležím v posteli. Doteraz som však s migrénou nič nerobila. Ak prišla, dala som si tabletku. Som rada, že ako ambasádor kampane začnem riešiť svoj stav s lekármi.

Ovplyvňuje Vás migréna vo Vašom bežnom živote? 

Nemám klasickú 8-hodinovú prácu. Preto aj z tohto dôvodu, keď je najhoršie, viem svoj program zmeniť, zrušiť alebo presunúť na iný deň. Už párkrát hrozilo, že budem musieť zrušiť koncert. Migréna sa veľakrát akoby prispôsobuje môjmu rozvrhu. Iba raz po koncerte som mala nepríjemnú skúsenosť. Vtedy som cestou do auta odpadla. Týždeň pred tým som bola chorá a mala teploty, preto som to pripisovala tomu. Koncert som však odohrala aj napriek vyčerpaniu. Až neskôr som zistila, že odpadnutie bolo súčasťou migrény a nie spomínanej choroby. Takže áno, migréna vstupuje do môjho života a značne ho aj ovplyvňuje. 

A čo Celeste pomáha pri migréne?

U nás doma sa vždy hovorilo, že všetko vyrieši a vylieči čaj. Priznávam, najviac mi však pomôže, ak mám tmu a kľud. Z domu však nikdy neodchádzam bez tabletky proti bolesti hlavy – pre každý prípad.